هزینه توالی یابی

هزینه توالی یابی

هزینه توالی یابی

آزمایشات توالی یابی را می­توان یکی از مهم­ترین ابداعات پنجاه سال اخیر در حوزه ژنتیک دانست. البته علم ژنتیک به خودی خود علم نسبتاً جدیدی به شمار می­رود که هر روزه حرف­های نو و تازه­ای در دایره علم و انسان برای گفتن دارد. معمولاً روش­های جدید تشخیص و آزمایش، علی رغم کاربردی و مهم بودنشان، پرهزینه هم هستند. البته بستگی دارد این هزینه را با چه نسبت و مقیاسی مورد سنجش قرار دهیم.

پیش از آن که به صحبت درباره هزینه متد توالی یابی DNA بپردازیم، خوب است با این متد و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم تا لزوم تقبل هزینه­های آن را بهتر درک کنیم.

توالی یابی DNA چگونه کار می­کند؟

 

اول از همه باید بدانیم تعیین توالی در علم ژنتیک دقیقاً چه نقش و عملکردی دارد که آن را به روشی مهم برای دستیابی به اطلاعات وسیع تحقیقی و پزشکی تبدیل کرده است و هزینه توالی یابی را نسبت به سایر هزینه­های درمانی و پژوهشی مقرون به صرفه ساخته است. شاید بدانید که DNA انسان و سایر موجودات همه از چیدمان خاص و هدفمند 4 نوع باز نوکلئوتید به نام­های سیتوزین، تیمین، آدنین و گوانین تشکیل شده اند. این ساختمان خاص DNA خود پاسخ بسیاری از سؤالات علمی در حیطه ژنتیک و پزشکی است. توالی یابی روشی است که می­تواند این چیدمان را مشخص کرده و در نتیجه اطلاعاتی بسیار جامع و کاربردی در اختیار متخصصین قرار دهد.

حال باید بدانیم این اطلاعات چه ارزشی دارند که بالا  بودن نسبی هزینه توالی یابی را توجیه می­کنند. نتایج حاصل از تعیین توالی می­تواند علاوه بر علم پزشکی در علومی مانند بیوتکنولوژی و زیست شناسی نیز مورد استفاده قرار گیرد. به این صورت که اطلاع دقیق از نحوه کنار هم قرارگیری نوکلئوتیدها در ژن قادر است در پیشبرد بسیاری از تحقیقات مهم کمک کند. اما آن چه بسیار اهمیت دارد استفاده از این نتایج و اطلاعات در تشخیص زودهنگام بیماری­ها و اختلالات ژنتیکی است. توالی یابی می­تواند آسیب­ها، کاستی­ها و ناهماهنگی­های موجود در DNA را به درستی شناسایی کند و همین امر باعث می­شود هزینه توالی یابی ارزش نتایج کاربردی آن را داشته باشد.

مقایسه هزینه توالی یابی در انواع روش­های آن

 

از ابتدای تاریخ ابداع توالی یابی یعنی از حدود سال 1970 تا به الان، تعیین توالی دی­ان­ای مدام در حال رشد، تغییر و کامل­تر شدن بوده است. به همین دلیل اکنون متخصصان این حوزه برای دستیابی به نتایج مورد نیاز خود به روش­های مختلفی از توالی یابی دسترسی دارند. میزان هزینه توالی یابی DNA در روش­های مختلف متفاوت است. آن چه اهمیت دارد مقرون به صرفه بودن روش برای استفاده در شرایط مورد نظر است. برای مثال شاید به این فکر کنید که روش­های ساده قدیمی باید کم هزینه­تر باشد. اما حقیقت این است که روشی قدیمی مانند توالی یابی سانگر، از آن جایی که تعداد محدودی از نوکلئوتیدها را در هر واکنش بررسی می­کند، برای انجام تحقیقات مفصل به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. روش­های جدید و متدهای توالی یابی نسل جدید مانند ژنوم، اگزوم و یا توالی یابی هدفمند می­توانند در هر فرآیند نواحی بسیار وسیعی از ژنوم را مورد ارزیابی قرار دهند و از این لحاظ مناسب اند. اما برای این روش­ها نیز هزینه­های بالای آزمایش و نتیجه­گیری یک عیب محسوب می­شود. به این ترتیب شاید نتوان مشخصاً اعلام کرد کدام روش مقرون به صرفه ­و ارزان­تر است. آن چه اهمیت دارد بررسی شرایط مورد بحث و کاربرد توالی یابی در مسئله موجود است.

البته علی رغم تمام این صحبت­ها می­توان گفت هزینه توالی یابی اگر هم در مواردی بالا باشد اما نسبت به هزینه­های طولانی مدت درمان برای بیماری­های ژنتیکی و اختلالات آزار دهنده­ای که بعضاً از ابتدای تولد همراه فرد است، بدون شک پایین­تر است. به این ترتیب تقبل و صرف هزینه توالی یابی DNA ارزش این را دارد که از خطر ابتلا به آسیب­های خاص دور ماند و یا روند تشخیص و درمان یک بیماری را تسریع بخشید.

برچسب ها: تعیین توالی + هزینه توالی یابی + هزینه سکانس ,

نظر خود را بنویسید